Publicerad: 6 december 2022
E-tjänsten Mina sidor är fortfarande stängd
Våra e-tjänster Mina sidor, Mitt medlemskap och Bli medlem är fortfarande stängda efter förra veckans it-incident.
Syftet med att stänga systemen är att skydda dina och alla andra medlemmars uppgifter och a-kassornas system. När något oförutsett av det här slaget inträffar kan det bli störningar och vårt mål är alltid att minimera dem.
Vad händer med ersättningen?
Vår högsta prioritet är att våra medlemmar ska få sin ersättning i tid, men det inträffade innebär att det inte är möjligt att betala ut någon ersättning nu på torsdag.
Vi planerar för att Mina sidor ska öppna i kväll, men kan inte säga exakt när. Om Mina sidor kommer i gång som planerat gäller följande:
- Om du skickar in tidrapporter i kväll kan du få ersättning nu på fredag.
- Om du skickar in tidrapporter på onsdag och torsdag denna vecka kan du få ersättningen på tisdag den 13 december.
Nästa vecka räknar vi med att systemen fungerar som vanligt.
Så fort vi vet mer informerar vi här. Tack för din förståelse i denna extraordinära situation!